051·Rosaceae·Inheems·50–120 cm

Gele agrimonie

Agrimonia procera

bosrandbijenmedicinaalhoutwal
Gele agrimonie

Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Karakter

Gele agrimonie is de grotere, geurende zus van gewone agrimonie — met sterkere kruidige geur en langere bloemaren. Ze staat in bosranden en houtwallen op rijkere, vochtigere bodems dan haar kleinere verwant.

Standplaats

halfschaduw

Bloeiperiode

jan
feb
mrt
apr
mei
jun
jul
aug
sep
okt
nov
dec

Hoogte

50–120 cm

Matig vochtig

Bodem

leemklei

Levensduur

overblijvend

Biotoop

Vochtige bosranden, houtwallen en beschaduwde bermen op matig voedselrijke, vochtige bodems in halfschaduw.

Herkomst

Inheems

Oorspronkelijk in Nederland

Veelgestelde vragen

Over Gele agrimonie

Wat is Gele agrimonie?+

Gele agrimonie is de grotere, geurende zus van gewone agrimonie — met sterkere kruidige geur en langere bloemaren. Ze staat in bosranden en houtwallen op rijkere, vochtigere bodems dan haar kleinere verwant.

Waar groeit Gele agrimonie van nature?+

Vochtige bosranden, houtwallen en beschaduwde bermen op matig voedselrijke, vochtige bodems in halfschaduw.

Waar plant ik Gele agrimonie in mijn tuin?+

Standplaats: halfschaduw. Watervoorkeur: Matig vochtig. Hoogte: 50–120 cm.

Wanneer bloeit Gele agrimonie?+

Gele agrimonie bloeit in: juni, juli, augustus.

Beschrijving

Agrimonia procera, de gele agrimonie of welriekende agrimonie, is groter dan de gewone agrimonie en heeft een sterkere kruidige-abrikozengeur. Ze heeft bredere, meer behaarde bladeren en langere bloemaren. Ze verschilt van gewone agrimonie door de voorkeur voor vochtigere, rijkere bosrandbodems.

Ecologische waarde

Gele agrimonie biedt stuifmeel en nectar aan bijen, zweefvliegen en vlinders. De haakjesvruchten verspreiden zich via zoöchorie. Ze is indicator voor vochtige, stabiele bosranden en houtwallen. Ze is zeldzamer dan gewone agrimonie maar ecologisch minstens zo waardevol.

Groeiomstandigheden

Ze wil vochtige, matig voedselrijke bodem in halfschaduw langs bosranden en houtwallen. Ze verdraagt lichte schaduw en heeft meer vochtbehoefte dan gewone agrimonie.

In jouw tuin

  • Plant langs de vochtige voet van een haag of houtwal in halfschaduw.
  • Combineer met dagkoekoeksbloem, wilde bertram en hondsdraf.
  • Droog de bloeiende stengels voor kruidenthee met fruitige geur.

Bronnen & verder lezen

Laatst bijgewerkt: 3 april 2026.