234·Rosaceae·Inheems·200–800 cm

Wilde appel

Malus sylvestris

bosrandbijenvogelsbessen
Wilde appel

Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Karakter

Wilde appel is de oervorm van alle cultuurappels — kleiner, zuurder en ecologisch rijker. Ze leeft tot 100 jaar en voorziet tientallen soorten vogels en zoogdieren van voedsel de hele herfst en winter door.

Standplaats

zon

Bloeiperiode

jan
feb
mrt
apr
mei
jun
jul
aug
sep
okt
nov
dec

Hoogte

200–800 cm

Matig vochtig

Bodem

kleileemzand

Levensduur

overblijvend

Biotoop

Bosranden, houtwallen, open loofbossen en heggen op matig voedselrijke, droge tot matig vochtige bodems.

Herkomst

Inheems

Oorspronkelijk in Nederland

Veelgestelde vragen

Over Wilde appel

Wat is Wilde appel?+

Wilde appel is de oervorm van alle cultuurappels — kleiner, zuurder en ecologisch rijker. Ze leeft tot 100 jaar en voorziet tientallen soorten vogels en zoogdieren van voedsel de hele herfst en winter door.

Waar groeit Wilde appel van nature?+

Bosranden, houtwallen, open loofbossen en heggen op matig voedselrijke, droge tot matig vochtige bodems.

Waar plant ik Wilde appel in mijn tuin?+

Standplaats: zon. Watervoorkeur: Matig vochtig. Hoogte: 200–800 cm.

Wanneer bloeit Wilde appel?+

Wilde appel bloeit in: april, mei.

Beschrijving

Malus sylvestris, de wilde appel of zure appel, is een inheemse kleine boom of struik met soms stekelige twijgen en ovale, donkerglaanzende bladeren. De bloemen zijn wit met een roze tint en geurig. De vruchten zijn kleine, harde, groene appeltjes van 2–4 cm — zuur en wrang, maar geliefd bij wildlife.

Ecologische waarde

Wilde appel is een van de ecologisch rijkste bomen van de bosrand. De bloemen zijn vroeg en zeer populair bij honingbijen, hommels en wilde bijen. De vruchten zijn voedsel voor herten, wilde zwijnen, vossen, eekhoorns, merels, vlaamse gaaien en kramsvogels. De boom levert holten voor boommussen en vleermuizen. Op oudere exemplaren groeien tientallen soorten korstmossen en paddenstoelen.

Groeiomstandigheden

Wilde appel groeit op matig voedselrijke, droge tot matig vochtige bodems in volle zon of lichte halfschaduw. Ze is robuust en droogtebestendig. Let op echtheid — veel aangeboden 'wilde appels' zijn gekweekte varianten. Koop bij gespecialiseerde kwekers met gecertificeerd inheems uitgangsmateriaal.

In jouw tuin

  • Plant als solitaire boom of in een fruithaag langs een zonnige bosrand.
  • Combineer met wilde peer, sleedoorn en meidoorn voor een inheemse fruithaag.
  • De appeltjes zijn perfect voor appelcider, gelei of als wildlife-voeding.

Bronnen & verder lezen

Laatst bijgewerkt: 3 april 2026.