127·Asteraceae·Inheems·5–20 cm (bloem); bladeren tot 30 cm

Klein hoefblad

Tussilago farfara

vroegbijenpioneersplantklei
Klein hoefblad

Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Karakter

Klein hoefblad is de eerste bloem van het jaar — al in februari steken de goudgele bloemstelen op uit kale klei, weken voor de bladeren verschijnen. Voor vroege bijen is ze onvervangbaar.

Standplaats

zon

Bloeiperiode

jan
feb
mrt
apr
mei
jun
jul
aug
sep
okt
nov
dec

Hoogte

5–20 cm (bloem); bladeren tot 30 cm

Matig vochtig

Bodem

kleileem

Levensduur

overblijvend

Biotoop

Kale kluileemgrond, dijkhellingen, spoorbermen, akkerranden en verstoorde plaatsen op zware, vochtige klei- of leembodems.

Herkomst

Inheems

Oorspronkelijk in Nederland

Veelgestelde vragen

Over Klein hoefblad

Wat is Klein hoefblad?+

Klein hoefblad is de eerste bloem van het jaar — al in februari steken de goudgele bloemstelen op uit kale klei, weken voor de bladeren verschijnen. Voor vroege bijen is ze onvervangbaar.

Waar groeit Klein hoefblad van nature?+

Kale kluileemgrond, dijkhellingen, spoorbermen, akkerranden en verstoorde plaatsen op zware, vochtige klei- of leembodems.

Waar plant ik Klein hoefblad in mijn tuin?+

Standplaats: zon. Watervoorkeur: Matig vochtig. Hoogte: 5–20 cm (bloem); bladeren tot 30 cm.

Wanneer bloeit Klein hoefblad?+

Klein hoefblad bloeit in: februari, maart, april.

Beschrijving

Tussilago farfara, klein hoefblad of gewoon hoefblad, bloeit als eerste bloeiende plant van het jaar — al in februari of zelfs januari op beschutte plekken. De gele bloemhoofdjes staan op behaarde schubstengels zonder bladeren; de grote, hoefvormige bladeren verschijnen pas na de bloei. De witte zaadpluimen zijn zichtbaar in april en mei.

Ecologische waarde

Klein hoefblad is een kritieke voedselbron voor de allereerste actieve honingbijen en hommels van het jaar — koninginnen die net uit overwintering komen zijn volledig afhankelijk van vroege bloeiers. Op kale kluileemhellingen is klein hoefblad pionier die de bodem vastlegt. De bladeren zijn waardplant voor de rups van de tijgerbeervlinder.

Groeiomstandigheden

Klein hoefblad koloniseert kale, zware klei- of leem­bodems via ondergrondse wortelstokken. Ze verdraagt tijdelijke overstroming en is moeilijk te verwijderen eenmaal gevestigd — ideaal voor een dynamische, extensieve plek. Op rijke, bewerkte tuingrond verspreidt ze zich agressief.

In jouw tuin

  • Laat in het voorjaar op een kale kleiplek groeien — ze bloeit prachtig en trekt vroege bijen.
  • Beheers door de bladeren te snijden na de zaadverspreiding als ze te veel ruimte inneemt.
  • Combineer met groot hoefblad en moerasvergeet-mij-niet op natte, open oevers.

Bronnen & verder lezen

Laatst bijgewerkt: 3 april 2026.